17. den a zatím nejdelší stop do Trabzonu

Ráno jsme vstali bez snídaně, chtěli jsme si ji dát venku, abychom byli kolegiální vůči Mustafovi kterej má hladovku kvůli ramadánu. Sbalili jsme se teda rychle a rozloučili se s málomluvným hostitelem, kterýho jsme našli válet se v kuchyni na gauči. Učil se na svůj test, v otázkách měl cosi na způsob naší fyziky a náboženství k tomu. Na ledničce měl vybalenou nějakou výbavičku včetně zbraně. Doteď nevím co dělal a bylo to zvláštní setkání. Na jednu stranu byl hrozně pohostinej a srdečnej, na druhou stranu jsem cítila jak moc je pobožnej a nevím co si myslet o tom, že pracuje pro stát na takovýhle pozici. Musím říct že jsme při našem rozhovoru oba s Jiřinem každou naši odpověď předem promysleli a raději vyhodnotili jestli je vhodná.

Hezky jsme se rozloučili, poděkovali, popřáli mu hodně štěstí u zkoušky a vypadli jsme hledat místo pro snídani. Jak se posouváme víc na východ, není úplně slušné se cpát na ulici během ramadánu. Hledali jsme proto kde se najíst a nepobuřovat. Zapadli jsme nakonec do pekárny kde jsme si dali každý jednu housku a čaj. Pak jsme šli asi hodinu podél rozpálený hlavní silnice k obchoďáku na místo na stop. Celkem rychle nám zastavil takovej mlaďas co poslouchal takovou tureckou Evropu 2 hrozně nahlas a dovezl nás asi 20 kiláků do menšího města k benzínce. Poděkovali jsme a zamířili lovit další oběť. Na benzínce jsme viděli krásně modrej místní retro pekáč – výstavní kousek Anadolu. První vyráběný auto v Turecku. Stopujeme. Najednou u nás přibržďuje děda v Anadolu! Auto je to krásné, ale řádně prolezlé rzí. Obě naše dveře se klepou a drží se tak silou vůle. Děda má perfektní angličtinu, říká, že pracoval v bance a že tohle auto má už 40 let. Chválíme mu ho a děláme si fotku hned za jízdy. 40 let je 40 let, takže si za chvíli připadáme jak v sauně a jsme rádi že zahybá na svojí zahrádku s lískovejma ořechama a nás vyhazuje u autobusové zastávky. Děkujeme, fotíme se a máváme.

Po dědovi nasedneme k týpkovi co má pořádnýho knírka a vypadá jak Earl ze seriálu My name is Earl. Trošku to je v autě cítit hnojem a záhy se ukazuje že Earl je veterinář. Vzadu v autě má nějaký léky a přístroje. Sveze nás dalších cca 20 kiláků a dokonce zajede k jeho ordinaci pro nějaké kraví vitamíny, potom zase najíždí na hlavní a vyhazuje nás u otogaru v nějaké další z mnoha řití světa. Nechybí selfíčko a dostáváme i vizitku.

Jsou asi dvě hodiny odpoledne a my se stále nevzdáváme našeho ambiciózního plánu že se ještě dnes dostaneme do Trabzonu, kde chceme požádat o Íránská víza. Během chvíle staví týpek ve starym Renaultu s chlupatym volantem a vůní našeho pana dědy (cigára a dobrá voňavka). Je celej v bílym a vzadu mu visí super nažehlená košile. Ptáme se, kam jede a říkáme že náš cíl je v Trabzonu. Máme strašnou kliku. Chlápek jede do Rize (ještě asi 80 km za Trabzonem), takže se s ním můžeme svézt nějakých 300 kilásků! Skvělý, nasedáme a jedem. Cesta ubíhá docela rychle, ale stejně to trvá. Dáváme jednu čur/čaj pauzu a frčíme dál. Při čaji konverzujeme a zjišťujeme že jede na pohovor do Çaykuru (firma vyrábějící asi nejkupovanější čaj v Turecku) na pozici obchoďáka a má čtyři děti. Cestou se bavíme tím, že pozoruju přísný výraz našeho řidiče ve zpětnym zrcátku, ale pak se vždycky otočí a je poznat že je to dobrej člověk, taťka od rodiny. Díky překladači se ještě hodně ptá na Čechy a když se loučíme v Trabzonu, je mi líto že jsme se zapomněli pořádně vyfotit 🙁

Ubytovací plán byl najít levný hostel, ale znáte to. Člověk míní, život mění. Hlavně teda v Turecku, kde kamarád má kamaráda, kterej má kamaráda a takhle dokážou zařídit uplně všechno. Stejně jako naše dnešní spaní. Napsali jsme lékárníkovi Tolgovi, pochází totiž z Trabzonu, jestli by nám doporučil nějakej levnej penzion nebo hostel. No a Tolga nám sehnal kámoše, kterej nás rovnou vzal k sobě domů. Kerem dělá v Trabzonu dispečera letovýho provozu, takže jsme se nevhali vysadit tam, jen přešli silnici a hned skočili ke Keremovi do auta. Odvezl nás domů, kde čekala jeho manželka – Kristýna z Ukrajiny! a dvě kočky. Dali jsme si společně kafe a připravili pro nás večeři. Kristýna byla nadšená, že mají zahraniční návštěvu a navíc se může bavit anglicky. Ukázalo se, že není v Trabzonu moc spokojená. Je to docela konzervativní ošklivý město, ale Kerem tady má práci a studuje tu ještě dva roky, tak zatím trpí. Povídali jsme si a pak jsme se šli trochu projít po okolí jejich super čistýho, velkýho bytu. Večer jsme si povídali hlavně o jejich nadcházející svatbě, zkoumali kulturní odlišnosti, jedli ovoce a hráli si s jejich dvěma kočkama.