195. den Luang Prabang, nejnavštěvovanější město Laosu

Na autobus jsme vyrazili už v sedm ráno, abychom měli jistotu, že pohodlně stihneme autobus v půl devátý. Ukázalo se, že jsme vyrazili zbytečně brzy a tak jsme si mohli dát na autobusáku v klidu snídani. Rozkrámovali jsme tedy náš mobilní gastro koutek a namazali si sladké bagety medem.

Co nás tu zaujalo bylo využití prostoru bývalé autobusákové haly pro účely svateb. Normálně byly pod stříškou rozmístěné plastové židle připravené na hostinu a obřad se uskutečnil na místě připomínající malé autobusové nádraží Florenc. Holt, jiný kraj, jiný mrav. 

Ze svatby jsme toho ale moc nestihli, jelikož v půl devátý už jsme všichni spořádaně seděli v archaickém autobuse a jelo se směr Luang Prabang, což je krásné městečko se speciální atmosférou na břehu Mekongu. Před námi bylo 6 hodin cesty a já měla trochu obavy z pověstného laoského zvracení. To naštěstí nebyl případ našeho retro expresu, takže kdyż jsme v půlce cesty zastavili na nudlovou polívku, zůstala i po zbytek jízdy pěkně v žaludcích všech pasažérů.

Zmuchlaný jsme po šesti hodinách v pořádku vypadli z autobusu na okraji města a před námi byl hodinový pochod do centra. Cestou jsme samozřejmě zastavovali u různých vytipovaných guesthousů a hostelů, ale nakonec se naším dalším dočasným domovem

stal pěkný roztomilý pokojík v jedné z vedlejších uliček přímo u nočního marketu. Nejvíc nadšení jsme byli z řevěného balkonku, který jsme v následujících dnech velmi intenzivně využívali. Cena byla 80 000 Kipů, které jsme zaplatili takový pohádkový babičce – naší paní domácí. 

Noční trh začínal hned se západem slunce, což je v Loasu docela brzy, zhruba kolem páté odpolední. Vyrazili jsme tedy hnedka na jeho první obhlídku a především, na lov nějaké večeře. 

Cestou jsme to ještě střihli kolem Mekongu, kde jsme stihli krásný kýčovitý západ slunce, ale hned potom jsme už div neběželi, abychom si naplnili žaludky. Dnešní volba padla na bufet all you can eat přímo na trhu. Cena byla 20 000 Kipů buď za 1 mísu nebo 1 talíř. Vše je vegetariánské, ale je možnost koupit ai maso/rybu/klobásu v některém z okolních stánků.  My jsme si nabrali několik druhů nudlí, batáty, zelené fazolky a k tomu zeleninu. Nevýhodou bylo, že vše měli studené, ale i tak to splnilo účel a my se zbavili hladu, to bylo hlavní :-). 

Přes noční trh jsme se jen propletli a šli (netradičně) odpadnout.  Měli tu totiž tolik pěkných věcí, že si budu muset vyhradit na střídmé nákupy na marketu speciální čas.